„Dodatkowa premia” za białe certyfikaty z przetargu

Cierpliwi posiadacze białych certyfikatów, wydanych  na podstawie ustawy o efektywności energetycznej  z 15 kwietnia 2011 roku, będą mogli uzyskać za nie znacznie więcej niż  zakładali biorąc udział w przetargu prezesa URE. Znacznie więcej oznacza 50% lub nawet więcej.

 

W oparciu o nową ustawę o efektywności energetycznej za świadectwa wydane w drodze przetargu uzyska się taką samą cenę jak za świadectwa wydawane zgodnie z nową ustawą. Bez znaczenia jest fakt, że wartość nominalna świadectwa wydanego na podstawie ustawy z 2011 roku odniesiona jest do energii pierwotnej, zaś wedle nowej ustawy do energii finalnej. 1 toe na starym świadectwie równa jest 1 toe na nowym certyfikacie (żartobliwie rzecz ujmując - jedna tona ołowiu warta jest jednej tony złota). Wynika to bezpośrednio z art.55 nowej ustawy.

 

Opłata zastępcza, będąca głównym wyznacznikiem rynkowej ceny świadectw,  jest obecnie róna 1000 zł/toe, w roku 2017 będzie równa 1500 zł/toe, zaś w kolejnych latach będzie wzrastać o 5% w stosunku do roku poprzedniego. Wydaje się prawdopodobne, że ceny świadectw będą, podobnie jak obecnie, o kilka procent niższe od opłaty zastępczej. Zatem za świadectwa z przetargów będzie można uzyskać o około 50% wyższą cenę niż zakładano składając deklarację przetargową. Nie można jednak wykluczyć, że przy małej podaży świadectw ich wartość może być jeszcze wyższa, ponieważ nowa ustawa wprowadza ograniczenie wysokości zobowiązania jakie można zrealizować wnosząc opłatę zastępczą – czego nie było dotychczas.

 

Wskazana możliwość jest ograniczona w czasie.  Tylko do dnia 30 czerwca 2019 r. świadectwa efektywności energetycznej, wydane na podstawie ustawy uchylanej/starej  mogą być umarzane w ramach obowiązku wynikającego z art. 10 ust 1 nowej ustawy.